Засідання Ради регіонального розвитку Запорізької області

ЗНАКОВА ПОДІЯ

27 лютого 2019 року знаковою подією для міста Запоріжжя став приїзд та участь Президента України Петра Порошенка у засіданні Ради регіонального розвитку Запорізької області.

У своєму виступі голова держави зупинився на ключових питаннях державної політики, пріоритетах розвитку України, результатах реформи децентралізації. Представники обласної влади, міст, об'єднаних територіальних громад Запорізької області змогли підбити підсумки роботи за останні кілька років, презентувати плани на майбутнє.

Під час заходу голова облдержадміністрації Костянтин Бриль звітував про досягнення Запорізької області за чотири роки та подякував Благодійному Фонду Порошенка, пані Марині Порошенко, Міністерству освіти і науки України за підтримку пілотного проекту з упровадження науково-педагогічного експерименту «Розвиток інклюзивного середовища» у Запорізькій області.

Міський голова Володимир Буряк зупинився на кількох пріоритетних міських програмах, найбільш важливою серед яких назвав програму розвитку Міжнародного аеропорту «Запоріжжя».

У рамках заходу у приміщені виставкового центру «Козак-палац»свої досягнення презентували Запорізькі підприємства та об’єднані територіальні громади області, зокрема й освітянська спільнота області. Так, під керівництвом Департаменту освіти і науки ЗОДА організовано й презентовано виставку «Запорізький регіон. Новий формат освіти. Мистецтво вчити та вчитися» з метою популяризації й поширення перспективного педагогічного досвіду за такими напрямами:

      • Нова українська школа;

      • Післядипломна освіта;

      • Вища школа;

      • Професійно-технічна освіта;

      • Спеціальна освіта;

      • Спеціалізована освіта;

      • Інклюзивна освіта;

      • Позашкільна освіта;

      • STEM-освіта.

Зацікавленість та жвавий інтерес у відвідувачів виставки викликали питання інклюзивної освіти, діючі моделі з робототехніки, автомоделі, LEGO, авіа - та судномоделювання, друкована продукція, роботи педагогів (інтерактивні лепбуки) та дітей (портфоліо) Нової української школи (НУШ), вироби майбутніх модельєрів, кулінарів та кондитерів. Детальніше:

1. Комунальний заклад «Запорізький обласний інститут післядипломної педагогічної освіти» Запорізької обласної ради

На виставці був широко представлений досвід інституту в таких аспектах: Основні орієнтири розвитку системи освіти Запорізької області (3 ч.) – щорічні збірники методичних рекомендацій для працівників освіти області до початку нового навчального року. Здобутки освітян Запорізького регіону. Антологія перспективного педагогічного досвіду закладів освіти Запорізької області – висвітлює педагогічні ідеї, проблематику, технології, результати упровадження актуального досвіду області в контексті інноваційної діяльності, які узагальнено викладачами та методистами інституту. Концепція професійного розвитку педагогічних працівників Запорізької області, яка ґрунтується на принципах освіти дорослих – окреслює основні завдання й націлює педагогів на професійний розвиток упродовж життя. Методичні рекомендації НУШ - підготовлені провідними спеціалістами кафедри початкової освіти інституту, висвітлюють актуальні проблеми педагогічної діяльності фахівців освітньої галузі Запорізької області. У них схарактеризовано сучасні технології інтегрованого навчання молодших школярів. Каталог авторських розробок НУШ Навчальні програми підготовки педагогів НУШ у КЗ «ЗОІППО» Програми LEGO Анотований каталог виставки «Освіта Запорізького краю - 2017, 2018», який містить кращі матеріали з досвіду роботи переможців обласних освітніх виставок. Авторський курс з формування підприємницької компетентності молодших школярів.

Монографії та науково-методичні посібники з інклюзивної освіти, розвитку соціальної компетентності педагогів і учнів початкової школи, управління сільською школою тощо.

2. Матвіївський загальноосвітній навчально-виховний комплекс «Всесвіт» Вільнянської районної ради Запорізької області

 • Представлено моделі роботів на базі Lego конструкторів: робот «Змія», який працює за таким алгоритмом: рухається вперед, до перешкоди, після «нападу» на об'єкт «відступає» (починає рух назад), потім знову починає пошук; робот «Художник» - починає роботу після розпізнавання кольору за допомогою спеціального датчика, як-от: синій - робот малює на папері трикутник, жовтий - зображує навколо себе ламану. Презентовано: роботів-призерів конкурсів InterpipeTechFest (2 роки поспіль), BestRoboFest (м. Дніпро) та багатьох регіональних змагань м. Запоріжжя в номінації «Robolinerace»; модель-переможець ІІ етапу МАН - актуатор з використанням циклоїдальної передачі (секція «Авіа- і ракетобудування, машинобудування та робототехніка»), що є першим кроком до створення руки-маніпулятора Переглянути відео

3. Комунальний заклад «Запорізька спеціальна загальноосвітня школа-інтернат «Джерело» Запорізької обласної ради

Продемонстровано: модель сучасного робота з набору LEGO Mindstorms, який виконує місії у рамках проекту FIRST LEGO League; фотодайджест школи-інтернату «Джерело», який містить інформацію про освітній рівень закладу, досягнення учасників освітнього процесу у виховній та проектній діяльності. Представлено світлини зустрічей з відомими особистостями та керівництвом області, співпрацю закладу з громадськістю та діячами мистецтва, демонстраційні матеріали щодо фахової й компонентної реабілітаційної діяльності педагогів та лікарів, спрямованої на дітей з особливими освітніми потребами; фотознімки сучасних кабінетів Нової української школи, Медичного центру, групи дитячого садка, відремонтованих й укомплектованих останніми новинками техніки, обладнанням актової, спортивної, тренажерної зали та їдальні, які функціонують у школі-інтернаті

4. Балабинський навчально-виховний комплекс «школа І-ІІІ ступенів - гімназія «Престиж» Запорізького району Запорізької області

5. Комунальний заклад «Запорізький обласний центр науково-технічної творчості учнівської молоді «Грані» Запорізької обласної ради

Презентовано роботи із наборів конструктора LEGO та WeDo/WeDo 2.0, які виконано учнями 1-3 класів у межах їх участі у Фестивалі FIRST LEGO League Junior сезону «Місія місяць» (створений для дітей 6-10 років двома міжнародними компаніями – FIRST та LEGO Group), який надихнув молодших школярів вивчати математику, технологію, та долучатись до вирішення актуальних світових питань за допомогою улюбленої іграшки – конструктора LEGO.

Представив моделі вихованців гуртка «Основи робототехніки та комп'ютерного моделювання», сконструйовані за допомогою наборів LEGO Mindstormseducation EV3. - «Місяцехід» - модель крокуючого робота-дослідника, який за допомогою датчика ультразвуку реагує на перешкоди, побачивши які починає повертатися або рухається назад, а складний поворотний механізм дозволяє роботу бути більш маневреним. Комплекс з трьох моделей: «Вимірювач температури», «Робот-роздатчик» та «Робот для миття підлоги» - прототипи невеликої цифрової лабораторії. - Робот «Вимірювач температури» за допомогою температурного датчика вимірює температуру в трьох ємностях з водою, аналізує та порівнює її та повертається до тієї ємності, в якій температура найвища. - Робот-роздатчик під’їжджає до цієї ємності, закриває маніпулятор і відвозить її для приготування в ній їжі. - «Робот для миття підлоги» прибирає підлогу, пересуваючись за рахунок поворотів двох дисків паралельно підлозі. На диски можна закріпити за допомогою гумок змочені миючим розчином ганчірки або серветки для вологого прибирання. Моделі, сконструйовані молодшими вихованцями гуртка «Основи робототехніки» - «Пташенята», «Цуценя» та «Совеня» із наборів LEGO WeDo 2.0 як частина реалізації проекту «Навколишній світ». За допомогою датчиків відстані ці моделі реагують на зміну відстані до окремих предметів і рухаються відповідно конструкції. - «Пташенята» по черзі з’являються з гнізда, коли до нього наближається їх мама. - «Цуценя» біжить за кісткою. - «Совеня» дивиться навколо себе, повертаючи голову. Моделі суден:

Радіокерована модель «Р-8» – копія американського десантного судна для змагань на якість проходження фігурним курсом.

Радіокерована модель «Vosper» - копія британського торпедного катера, виготовлена для участі у дитячих змаганнях, керування якою відбувається на відстані.

Радіокерована модель «M.A.S.» - копія італійського торпедного катера для змагань на якість проходження фігурним курсом. Використовується для тренувань і участі у дитячих змаганнях.

Радіокерована модель «Elco» - копія американського торпедного катера, виготовлена відповідно до оригіналу у масштабі 1:35. Модель ракети «Астробі» - копія американської геодезичної ракети, яка використовується для участі у змаганнях на реалізм польоту. Моделі літаків: Радіокерований пілотажний літак «Акробат» - тренувальна модель, розрахована на виконання фігур вищого пілотажу юними моделістами. Радіокерована модель - копія літака «Speedfire» - модель для тренувальних польотів юних авіамоделістів, якою легко керувати та маневрувати на швидкості. Радіокерована модель літака «Україна» - модель-тренер для занять початківців для удосконалення навичок керування літаком.

Моделі авто:

Баггі – модель, виготовлена для участі у змаганнях радіокерованих автомобілів по бездоріжжю.

ДТМ – модель шосейних перегонів, призначена для змагань радіокерованих автомобілів.

Ф1 – модель для кільцевих перегонів з використанням радіоапаратури керування на відстані

6. Комунальний заклад «Запорізька спеціалізована школа-інтернат ІІ-ІІІ ступенів «Січовий колегіум» Запорізької обласної ради

Створення STEAM-лабораторії (за підтримкою компанії «IT-Іntegrator») та нова форма проведення уроків сприяє підвищенню зацікавленості учнів освітою в науково-технічній сфері, дослідницькій діяльності та активно залучає до участі в конкурсах, популяризації STEАM-професій. Широке використання проектно- та проблемно-орієнтованих підходів у викладанні шкільних дисциплін сприяло створеннютворчої групи педагогів «Першопрохідців STEM». Представлена модель «Атом» є автономним роботом, який самостійно здійснює заміну застарілого лампового освітлення на сучасне світлодіодне (керівник учнівського гуртка «Робототехніка» - вчитель інформатики Сопін Ігор Миколайович) 7. Державний навчальний заклад «Запорізьке вище професійне училище моди і стилю» презентував колекцію одягу «Камелія» - творчу роботу учнів групи 2-2а з професії «Кравець, закрійник»

8. ДНЗ «Запорізький професійний торгово-кулінарний ліцей» презентував кондитерський виріб – торт «Вальс у Парижі». У створенні цього шедевру брали участь учні групи КК-218: Лісовий Віктор, Легкодух Андрій, Очеретовий Максим. Для оздоблення торту учні використали шоколадні прикраси, виготовленні з високоякісного чорного та білого шоколаду за допомогою технік «ажурні» та «литі» фігури. Неймовірно ніжні витончені прикраси – ажурні лінії Ейфелевої вежі, шоколадні фігурки танцюючої пари, чарівна куля й солодкі метелики наче зроблені з мережива перетворили звичайні коржі на витвір мистецтва

9. Комунальний вищий навчальний заклад «Хортицька національна навчально-реабілітаційна академія» Запорізької обласної ради представив:

- корекційно-розвитковий тренажер «Фрактальна спіраль», розроблений під керівництвом корекційних педагогівз урахуванням власного досвіду ученицею 11 класу загальноосвітньої санаторної школи-інтернату І-ІІІ ст. Хортицької національної академії Фоміна Марина. Представлений тренажер є багатофункціональним, дозволяє відновлювати координаційно-рухові навички, розвивати моторику рук, вивчати кольори, форми геометричних фігур, вчитися рахувати. Розробка була представлена на національному етапі Міжнародного науково-технічного конкурсу «Intel-Eko 2019», у якому Фоміна Марина отримала сертифікат від АРА (American Psychological Association) та пропозицію від експертної комісії щодо оформлення патенту; - науково-методичні видання з проблем інклюзивного навчання, комплексної реабілітації, соціалізації та розвитку життєвої компетентності дітей та молоді з особливими освітніми потребами, зокрема: монографії «Системний розвиток навчально-реабілітаційного центру як відкритої інноваційної соціально-освітньої інституції», «Соціокультурні процеси Запорізького Приазов’я: проблеми, пошуки та перспективи», «Особливості функціонування навчально-реабілітаційних центрів як відкритої освітньої системи», «Innovation s in the development of socio-economic systems: microeconomic, macroeconomic and mesoeconomic levels», «Conceptual principles of regional education policy», «Modern innovative and information technologies in the development of society», науково-методичні і навчально-методичні посібники «Життєва компетентність особистості: від теорії до практики», «Життєтворчий потенціал соціальної і життєвої практики», «Метод проектів у сучасній школі», «Життєтворчі пріоритети інноваційного розвитку навчально-реабілітаційного центру», «Українська наукова школа психології та педагогіки життєтворчості: досягнення, проблеми та перспективи розвитку», «Теорія і практика розвитку соціальної компетентності школярів»

Виставка стала проявом небайдужості до освіти, активності громадян Запорізького краю, потужною силою впровадження державних реформ.